„Osoba, której najbardziej potrzebowałam, nauczyła mnie,

że nie potrzebuję już nikogo.

Że pustka jest domem, do którego zawsze mogę wrócić.

Że ramiona, w których szukałam schronienia,

mogą być zimniejsze niż noc bez gwiazd.


Nauczyła mnie samotności w tłumie,

ciszy między słowami,

odchodzenia, zanim ktoś odejdzie pierwszy.

Pokazała, jak budować mur tak wysoki,

że nawet ja sama nie umiem go przeskoczyć.


Myślałam, że daje mi miłość,

a ona uczyła mnie przetrwania.

I teraz umiem…

Być silna, być obca, być sama.

Tylko czasem w środku coś się kruszy,

i przypominam sobie,

że nigdy nie chciałam się tego nauczyć.


Pamiętaj o sobie, nie szkodząc innym.

Dbaj o innych, nie szkodząc sobie.”


~ Dorota Przypek